Památky a turistika

Probošův betlém, Hradek Králové, zámek Opočno a jiné

chybějící fotografiechybějící fotografiechybějící fotografie

Poloha Hotelu BOR v Třebechovicích pod Orebem poskytuje nepřebernou nabídku pěších túr a výletů za památkami.


Přímo v centru města se nachází světoznámý Proboštův betlém, který byl v roce 1999 vyhlášen za národní kulturní památku, je bezesporu největší chloubou Třebechovic pod Orebem. Jedná se o celodřevěný mechanický betlém dlouhý 6,9 m a vysoký 2,2 m. Obsahuje 351 figurek, z nichž se jich více jak dvě stovky pohybují. Autory betléma jsou Josef Probošt a Josef Kapucián. Tento unikát vznikal v letech 1882 až 1926 a je vystaven spolu s dalšími v Třebechovickém muzeu betlémů.


Krajské město Hradec Králové ležící na soutoku řek Labe a Orlice je nazýváno učebnicí architektury pod širým nebem a po právu je přezdíváno “salonem republiky”. Pokud vás láká možnost poznat město očima architekta a historika, vyberte si jeden ze čtyř tematických procházkových okruhů a vydejte se po vyznačených zastaveních pevnostního okruhu, moderní architektury a dalších. Klasické i pohádkové prohlídky města s průvodcem Vás určitě okouzlí v každém ročním období.


Pokud se rozhlédnete po mapě, zjistíte, že místa jako zámek Opočno, Nové Město nad Metují, Náchod, Častolovice, Doudleby nad Orlicí, Pardubice, Hrádek u Nechanic, hrad Kunětická hora, zřícenina hradu Potštejn, hospital Kuks, Braunův betlém, ZOO ve Dvoře Králové nad Labem, pevnosti Josefov a Dobrošov, Babiččino údolí se zámkem Ratibořice, památník bitvy na Chlumu u Hradce Králové… To všechno a ještě mnohem víc najdete v dosahu.


Za zmínku stojí také značené turistické trasy. Třeba takzvaný Špacír, který se klikatí lesem kolem obory s divočáky, Lesního statku Bědovice, kde je možné domluvit vyjížďku na koních, a kolem další obory, tentokrát se stádem vzácných bílých daňků. Cesta pokračuje kolem rybníků až k přírodnímu koupališti v Týništi nad Orlicí. Pěkná procházka Vás čeká také při návštěvě Podorlického skanzenu Krňovice, který soustřeďuje architektonické a technické památky regionu Královéhradecka. A výlet kolem řeky Přírodním parkem Orlice nemá chybu.